hrz
17 دی 1401 - 16:26

شناسایی ۱۳ کودک‌کار در کهگیلویه/ ضرورت حمایت دستگا‌ه‌های متولی از کودکان کار

فرماندار شهرستان کهگیلویه خواستار حمایت دستگا‌ه‌های متولی از کودکان کار در راستای تسهیلات اشتغال‌زایی و تحصیل آن‌ها شد.

به گزار‌ش خبرگزاری فارس از کهگیلویه، سید عبدالعزیز موسوی در جلسه ساماندهی امور متکدیان در دهدشت، خواستار ساماندهی این قشر از جامعه توسط متولیان امر شد و اظهار کرد: هر کدام از مدیران که مسئولیتی در این راستا دارند باید وظایف خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهند.

فرماندار شهرستان کهگیلویه با بیان این که جمع‌آوری متکدیان به عهده شهرداری است گفت: شهرداری ضمن جمع‌آوری متکدیان، از حضور آن‌ها در مسیرهای پرترافیک جلوگیری کند.

وی خواستار شناسایی کودکان کار از اداره کار و ارائه خدمات از جمله تسهیلات اشتغال‌زایی در این راستا شد.

موسوی با بیان اینکه آموزش رایگان جز وظایف اصلی دولت است افزود: نظام آموزش وپرورش به عنوان متولی، نسبت به کودکان کار و آن‌هایی که از تحصیل بازماندند احساس تکلیف کند.

وی خاطرنشان کرد: آموزش وپرورش اول علت‌‌یابی کند چرا دانش‌آموزی ترک تحصیل کرده و در ادامه پیگیری‌های لازم را انجام دهد.

موسوی افزود: فنی وحرفه‌ای و شبکه‌ بهداشت آموزش‌های لازم در حوزه کاری خود نسبت به متکدیان را انجام دهند.

علیرضا نکویی‌زاده شهردار دهدشت از آمادگی شهرداری برای جمع‌آوری متکدیان خبر داد و خواستار همراهی نیروانتظامی در این راستا شد.

عبدالخالق آرامش‌دوست رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) دهدشت در این جلسه، بدترین نوع متکدیان را زباله‌گردها عنوان و تصریح کرد: علاوه بر سیمای نامطلوب و بازخورد منفی، باعث زیرسوال بردن دولت می‌شوند.

وی افزود: مشکلات یک مورد زباله‌گرد را احصاء کردیم و قول دادند دیگر سراغ این کار نروند اما مجدد کار زباله‌گردی خود را ادامه می‌دهند.

آرامش‌دوست با بیان این که بخشی از کار به فرهنگ بر می‌گردد خواستار همکاری و کمک دستگاه‌های فرهنگی در این راستا شد.

سید سلیمان کریمی رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان کهگیلویه نیز در این جلسه یکی از وظایف این اداره را معرفی کودکان کار به نهادهای حمایتی عنوان و اظهار کرد: این کار در حال انجام است و ۱۳ کودک کار را بهزیستی معرفی کردیم.

امرالله الهی‌دوست رییس فنی وحرفه‌ای دهدشت نیز از آمادگی این اداره برای آموزش‌های مهارتی متکدیان خبر داد و گفت: اما این افراد یا سالخورده هستند و یا بر حسب عادت اقدام یه کار کرده‌اند و سن مهارتی آن‌ها گذشته است.

سید عادل رهبریان رئیس جمعیت هلال‌احمر کهگیلویه هم در این جلسه با بیان این که کار این نهاد در بحث حوادث، امداد و نجات است گفت: اگر موردی خانه‌ای قدیمی یا آسیب‌دیده داشته باشند، معرفی و نامه‌نگاری کنید، می‌توانیم کمک کنیم.

الیاس آذرکمان معاون آموزش وپرورش نیز گفت: اگر نهادهای متولی لیست افراد از تحصیل مانده را به ما اطلاع دهند از طریق سواد آموزی بحث آموزش آن‌ها را در دستور کار قرار خواهیم داد.

انتهای پیام/۸۲۰۳۵

منبع: فارس
شناسه خبر: 960943