hrz
16 اسفند 1401 - 00:32

گرمای بی‌سابقه هوا در اردبیل/شدت وزش باد به ۱۳۷ کیلومتر رسید

اردبیل- مدیرکل هواشناسی استان اردبیل گفت: گرمای بی‌سابقه‌ای را در شهرهای مختلف استان شاهد هستیم به طوری که رکورد گرما در اسفندماه با ۳۲ درجه در شهر بیله‌سوار به ثبت رسید.

سیاوش محمدی در گفت‌و گو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: امروز دمای هوا در اردبیل به ۲۲ درجه و در بیله‌سوار به ۳۲ درجه رسید که در سال‌های اخیر ثبت این دما بی‌سابقه بوده و نشان از افزایش دما و شدت خشکسالی دارد.

وی با بیان اینکه هواشناسی از پنجشنبه هفته گذشته هشدار سطح زرد و نارنجی را مکرر به مسئولان در مورد شدت وزش باد و گرد و غبار احتمالی داده بود، تصریح کرد: این پدیده امروز در اردبیل و سایر شهرها اختلالی را در زندگی عادی مردم به وجود آورد که قطعاً اقدامات پیشگیرانه و ضروری از سوی مسئولان انجام شده بود.

مدیرکل هواشناسی استان اردبیل به شدت وزش باد تا ۱۳۷ کیلومتر در اردبیل و مشگین‌شهر اشاره کرد و گفت: در سایر شهرها نیز این شدت بین ۱۱۵ تا ۹۰ کیلومتر بوده است.

محمدی افزود: هر چند سابقه شدت وزش تندبادها را در فروردین و اسفند تا ۱۴۷ کیلومتر در استان داریم اما شرایط گرد و غبار به همراه وزش باد وضعیت بی‌سابقه‌ای را در استان رقم زد که دید افقی را تا ۵۰ متر کاهش داد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: این سامانه غالب جوی از ظهر فردا از استان خارج شده و به جای آن هوای سرد بارشی مناطق مختلف استان را در اواخر هفته در بر می‌گیرد.

محمدی اضافه کرد: ما در مورد بارندگی‌ها و احتمال سرد شدن هوا در اوایل سال آینده نیز هشدارها و ارائه برنامه‌های پیشگیرانه را به مسئولان امر گوشزد کردیم و امیدواریم در روزهای پایانی سال و اوایل سال آینده دستگاه‌های مختلف آماده مقابله با هرگونه پدیده جوی به ویژه سرما، یخبندان و افت دمای هوا باشند تا بیش از این در مجموعه‌های تولیدی بخش کشاورزی خساراتی را شاهد نباشیم.

مدیرکل هواشناسی استان اردبیل بیان کرد: ما در کنار افزایش دمای هوا، با کاهش بارندگی‌ها نیز در سطح استان تا ۴۸ درجه روبه‌رو هستیم که این وضعیت جوی شرایط متفاوتی را در استان رقم زده است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1077989