hrz
08 بهمن 1401 - 12:24

بیش از 42 درصد اقتصاد کردستان وابسته به حوزه صنعت، معدن و تجارت است

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: در حال حاضر بیش از 42 درصد اقتصاد استان وابسته به مجموعه صنعت، معدن و تجارت است.

بختیار خلیقی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در سنندج با بیان اینکه توسعه صادرات صنایع محور به جد در استان دنبال می‌شود، اظهار کرد: با توجه به سیاست‌ها و اولویت وزارت صنعت، معدن و تجارت تولید صادرات محور در دستور کار سازمان در استان قرار دارد.

وی افزود: واحدهای تولیدی باید با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته سهم خود را در بازارهای کشورهای هدف بدست آورند.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت کردستان با اشاره به اینکه توسعه بازار صادرات‌محور هم در اشتغال و هم بحث اقتصاد استان تاثیرگذار است، افزود: انتظار می‌رود با برنامه‌ریزی و حمایت‌های همه جانبه شاهد تحقق این امر در استان باشیم.

خلیقی با بیان اینکه استان از لحاظ اقتصادی بسیار توانمند است و در حال حاضر 5 .42 درصد اقتصاد استان در دست مجموعه صنعت، معدن و تجارت است، گفت: با توجه به ظرفیت های کردستان بعد از مرزی بودن و همچنین بحث کشاورزی در بحث معدن و صنایع معدنی نیز استان حرفی برای گفتن دارد.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت کردستان یادآور شد: مساحت استان ۲۹ هزار کیلومتر مربع برابر با ۲درصد مساحت کشور است.

خلیقی با اشاره به اینکه ۱۹ ناحیه صنعتی شهرک صنعتی در استان وجود دارد، عنوان کرد: کردستان با داشتن منطقه آزاد تجاری صنعتی بانه و مریوان و منطقه ویژه اقتصادی شهرستان بانه توانسته در زمینه صنعت، معدن و تجارت استان گام های جدی را بردارد.

وی با بیان اینکه مجموعه صمت در راستای بحث دانش‌بنیان و بحث اشتغال اهداف و برنامه ریزی های خاصی را پیگیری کرده است و برای بحث تولید نیز گام‌های جدی را برداشته، بیان کرد: برای بحث تولید گام‌های جدی برداشته شده در استان چرا که علاوه بر رشد اقتصادی و کاهش تورم یک آرامش‌بخشی جمعی و اجتماعی را به دنبال دارد.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: در حال حاضر در استان ۹۹۶ واحد صنعتی وجود دارد که ۱۶۵ واحد آن غیرفعال و ۶۵۸ واحد فعال است و بقیه به صورت نیمه فعال فعالیت خود را ادامه می‌دهند.

خلیقی به وجود ۳۵۵ واحد معدنی در استان گریزی زد و گفت: ۲۰۲ واحد از این تعداد واحد معدنی فعال ۷ واحد در حال تجهیز و بقیه هم غیرفعال است.

وی افزود: در سطح استان ۸۵ هزار واحد صنفی در قالب ۱۰ اتاق اصناف و ۱۲۵ اتحادیه صنفی فعال است.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت کردستان اظهار کرد: در حوزه صنعت، معدن و تجارت سیاست‌گذاری‌های خاصی زمینه تحقیق و اشتغال انجام گرفته و این روند همچنان ادامه دارد.

خلیقی ادامه داد: تقویت و حمایت از صنایع خرد در بخش صنعت از اولویت‌های مهم سازمان است و در این راستا از ابتدای سال‌جاری تا کنون در زمینه پرداخت تسهیلات و حمایت از صنایع خرد اقدامات خوبی انجام شده است.

انتهای پیام/2330/71

منبع: فارس
شناسه خبر: 1002255